اول ندانی را بدان ، تا بدانی را بدانی
درمان اعتیاد ، وبلاگ لژیون کمک راهنما علی رضوانی
چهارشنبه 24 آبان 1396 :: نویسنده : مسافر محمد

به نام قدرت مطلق


اعتماد به نفس

اغلب مردم معنی واقعی کلمه اعتماد به نفس را به خوبی درک نمی کنند به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی ایمان و اعتماد به موفقیتهایی که در کارها به دست می آورند . در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی آن است که قبل از این که در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار داشته باشیم .عزت نفس یک منبع انرژی است . چتر وسیعی است که اعتماد به نفس زیر سایه آن است . اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به نوان فردی توانا ، با کفایت ، دوست داشتنی و منحصر به فرد .

کفایت یعنی توانایی که در حد کافی و تسلط بر امور باشد .

منحصر به فرد یعنی با توجه و در نظر گرفتن تفاوتهای فردی .

به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های بیرونی و درونی خود دارید . بنابراین وقتی که اعتماد به نفس و خودباوری خود را بر اساس آنچه که به راستی هستید و نه بر اساس موفقیت ها و یا شکست های خود بنا می کنید چیزی را در خود خلق می کنید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت . بنابراین اعتماد به نفس واقعی همواره در درون شما تولید می شود نه بیرون از وجود شما و از تعهد شما به خودتان به وجود می آید . این تعهد هر آنچه لازم باشد انجام خواهد داد تا به خواسته ها و نیازهایتان برسید .

اعتماد به نفس دیدگاهی است که به افراد اجازه می دهد تا از خود تصویری مثبت و واقعی داشته باشند . افراد با اعتماد به نفس به توانایی هایشان اعتماد می کنند ٬ به طور کلی حس می کنند که بر زندگی شان کنترل دارند و باور دارند که در یک طیف منطقی قادر به انجام کارهایی که می خواهند و برنامه ریزی می کنند هستند . داشتن اعتماد به نفس به این معنی نیست که افراد قادر به انجام هر کاری هستند . افراد با اعتماد به نفس انتظارات واقع گرایانه دارند . حتی وقتی که بعضی از آنها برآورده نمی شود دیدگاه مثبتشان را حفظ می کنند و خودشان را قبول دارند .

آنهایی که اعتماد به نفس کمتری دارند برای اینکه در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند به تایید دیگران وابسته هستند . آنها معمولا از ریسک کردن اجتناب می کنند به خاطر اینکه از شکست می ترسند . معمولا انتظار موفق شدن ندارند و خودشان را دست کم می گیرند و اگر تشویق یا تحسین بشوند آنرا کوچک جلوه می دهند یا رد می کنند . برخلاف این افراد آدمهای با اعتماد به نفس ریسک رد شدن از طرف دیگران را قبول می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خودشان اعتماد دارند اعتماد به نفس الزاما خصوصیتی نیست که در همه ابعاد زندگی فرد تبلور داشته باشد . معمولا افراد در بعضی از جنبه ها اعتماد به نفس دارند مانند تحصیل ٬ موتور سواری ٬ موسیقی ... و در بعضی از جنبه ها اصلا اعتماد به نفس ندارند مانند سخنوری ٬ رانندگی ٬ ورزش ... 

 

با احترام مسافر محمد

 

نوع مطلب :
برچسب ها : جهان بینی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic