اول ندانی را بدان ، تا بدانی را بدانی
درمان اعتیاد ، وبلاگ لژیون کمک راهنما علی رضوانی
جمعه 26 آبان 1396 :: نویسنده : مسافر محمد

به نام قدرت مطلق


شخصیت

روانشناسان اعتقاد دارند : شخصیت از چند سیستم جدا ، اما مربوط به هم تشکیل شده است . مهمترین این سیستم‌ها عبارتند از : ایگو ، ناخودآگاه شخصی و عقده‌های آن ، ناخودآگاه جمعی و ارکی‌تایپ‌های آن .

 

                                                                                                

 

ایگو یا خود : عبارت است از ضمیر آگاه که از عناصر خودآگاهانه‌ای مانند ادراک آگاهانه ، خاطرات ، تفکرات و احساسات تشکیل شده است و مسئول احساس هویت و تداوم شخصیت و محور اساسی تمام شخصیت است .

ناخودآگاه شخصی : شامل تجاربی می‌شود که زمانی آگاه بوده‌اند ، ولی سرکوب شده‌اند .

عقده‌ : مجموعه متشکل و سازمان ‌یافته‌ای از احساسات ، تفکرات ، ادراک و خاطرات که در ناخودآگاه شخصی مستقرند . عقده ممکن است خودمختار شده و کنترل تمام شخصیت را به دست گیرد . اگر چنین شود ، شخص تمام وجود خود را در خدمت ارضای آن عقده قرار می‌دهد .

ناخودآگاه جمعی یا اشتراکی : ناخودآگاه جمعی ، قوی‌ترین و بانفوذترین سیستم روان است . ناخودآگاه جمعی انبار خاطرات نژادی است و مخزن تمام تجاربی است که طی تکامل انسان به وسیله نسل‌ها تکرار شده است .

شخصیت یک سیستم انرژی نیمه ‌بسته است و این انرژی یا نیرویی که شخصیت بر اساس آن فعالیت می‌کند را نیروی روانی می‌نامند . انرژی روانی ، تجلی انرژی زندگی است و تعداد انرژی که برای هر یک از فعالیت‌های روانی مصرف می‌شود ، پویایی روانی آن فعالیت محسوب می‌شود . انرژی روانی پدیده یا ماده مشخصی نیست ، بلکه نوعی ساختار فرضی است که به شکل خاصی در توانایی‌های بالقوه یا بالفعل تجلی می‌یابد . از اینگونه توانایی‌ها می‌توان از تمایلات ، خواسته‌ها ، توجه ، گرایش‌های فکری و عاطفی نام برد .

شخصیت انسان دائما از مرحله‌ پایین‌تر به مرحله تکامل‌ یافته‌تری در حال حرکت است و هدف نهایی این تکامل چیزی است که به آن خودشکوفایی می‌گویند . خودشکوفایی : رسیدن به حداکثر وحدت ، هماهنگی و تکامل تمام قسمت‌های مختلف شخصیت انسان را خود شکوفایی گویند .

در شخصیت انسان وجود دو نوع نگرش تشخیص داده شده است :

1 _ برون‌گرایی                                   2 _  درون‌گرایی

درون‌گرایی : درون‌گرایان به افکار و احساسات خود توجه دارند ، نگران آینده و محافظه‌کارند ، اصول و معیارها را مهمتر از خود اعمال می‌دارند و در نوشتن بهتر از گفتن هستند .

برون گرایی : نگرش برون‌گرایانه ، انسان را به سوی دنیای عینی بیرون سوق می‌دهد، در حالی که نگرش درون‌گرایانه ، او را متوجه دنیای درون خود می‌نماید . این دو نگرش ، معمولا در هر شخص وجود دارد، ولی به طور معمول یکی غالب و آگاه و دیگری مغلوب و ناخودآگاه است .

در انسان چهار کنش یا فعالیت اساسی روانی نیز وجود دارد که اثر مستقیمی بر شخصیت فرد دارد که عبارتند از : تفکر ، احساس ، ادراک و الهام . تفکر و احساس از کارکردهای عقلانی که شامل قضاوت و ارزیابی درباره تجربیات می‌شوند و ادراک و الهام از کارکردهای غیرعقلانی هستند .

تفکر : افرادی که این کنش در آن‌ها قوی‌تر است می‌کوشند جهان را با استدلال بشناسند و به روابط منطقی جهان توجه دارند .

احساس : افرادی که این کنش در آنها مسلط است می‌کوشند جهان را با احساسات خوشایند و ناخوشایندی که از تجربه‌های خود دارند ، بشناسند .

ادراک : این افراد جهان را آنچنان که هست تجربه می‌کنند .

الهام : افرادی که این کنش در آنها قوی‌تر است در شناخت جهان ، به یک ناخودآگاه یا ادراک درونی توجه دارند و می‌کوشند به نیروی نهانی موجود در اشیاء پی‌ببرند .

چهار کنش فوق نقش بسیار مهمی در نوع شخصیت انسان دارند . البته نمی توان از نقش و تاثیر خانواده ، دوستان ،  محل زندگی و اجتماع به سادگی گذشت . قابل ذکر است که در تعریف شخصیت نظر قاطع ، مانع و جامعی ارائه نشده است . اغلب مردم شخصیت هر فرد را با عامل هایی مانند رعایت اصول اخلاقی ، آراستگی ، سطح ادراک و اطلاعات او می سنجند و در نظرشان ، هر شخصی که دارای این صفت ها باشد فردی با شخصیت است .

 

با احترام مسافر محمد

 

نوع مطلب :
برچسب ها : جهان بینی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات