اول ندانی را بدان ، تا بدانی را بدانی
درمان اعتیاد ، وبلاگ لژیون کمک راهنما علی رضوانی
سه شنبه 14 آذر 1396 :: نویسنده : مسافر سعید

به نام قدرت مطلق


غذای ما دوای ماست و دوای ما غذای ماست .

" انسان جهان اکبر است " این جمله در نهج البلاغه آمده است و هدف از بیان این جمله پیچیدگی ها و ناشناخته های درون یک انسان است.

" انسان جهان اکبر است " این جمله در نهج البلاغه آمده است و هدف از بیان این جمله پیچیدگی ها و ناشناخته های درون یک انسان است که مبین  همان صور پنهان انسان می باشد جهان هستی مادی بیکران با همه بزرگی و گستردگیش در برابر صور پنهان مانند هیچ است در برابر هستی و گستردگی و پیچیدگی صور پنهان بسیار وسیع تر از صور آشکار و جهان هستی مادی است. و هرچقدر از صور پنهان بگوییم تمامی ندارد. 

بیماری ها در انسان یا در ظاهر هویداست یا در باطن. به این معنا که در برخی از بیماریها انسان ظاهرا سالم و بی عیب به نظر می رسد اما از درون خراب و بیمار است یا می توان گفت صور پنهان او دارای بیماری است مانند بیماری های روان شناسی و... . بیماری اعتیاد هم درونی است و هم بیرونی یعنی هم جسم آسیب می بیند هم صور پنهان انسان. البته هر بیماری برای درمان باید در زمان خودش انجام شود به عبارتی اگر کار از کار گذشته باشد و تخریب ها بسیار زیاد باشد دیگر درمان نتیجه نتیجه نخواهد داد. برای جلوگیری از بیماری باید توجه به مواد غذایی مصرفی داشته باشیم یا به عبارت گویا  دوای ما غذای ماست و غذای ما دوای ماست و اگر از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کنیم دچار طیف وسیعی از بیماری ها نخواهیم شد.

مواد غذایی مورد نیاز انسان دو گونه است یکی مواد بیرونی و دیگری درونی; مواد غذایی بیرونی همان ویتامین ها و پروتئین ها و مواد معدنی می باشد که از طریق غذاهای سالم وارد بدن میشود و بدن آنها را جذب می کند اما مواد درونی موادی است که کارخانه های درون بدن انسان آنها را می سازد مانند دوپامین، انکفالین، سروتونین و ... که بدن برای ساخت این مواد حیاتی به مواد اولیه نیاز دارد که مواد اولیه آن همچنان همان مواد غذایی سالم می باشد، مانند نفت خام که از آن مشتقات بنزین، نفت، گازوئیل، قیر و .... در کارخانه ها بدست می آید. بنابراین کارخانه های بدن انسان هم مواد غذایی سالم را بعنوان مواد اولیه و خام دریافت می کند و این مواد حیاتی را می سازد. بنابراین مصرف درست و حساب شده مواد غذایی منجر به تامین مواد درونی و بیرونی انسان می شود فلذا غذای ما دوای ماست و دوای ماغذای ماست.

مواد غذایی مصرفی را می توان به سه دسته تقسیم نمود :

 1 - سبزیجات و میوه جات

2 - غلات و حبوبات

3 - انواع گوشت

سبزیجات و میوه جات : این دسته از غذا ها تمامی ویتامین ها و مواد معدنی و آب مورد نیاز بدن را تامین می کنند. این دسته از غذاها نسبتا ارزان هستند و مطمنا خیلی ارزانتر از هزینه های درمانی و بیمارستانی! البته بهتر است تر و تازه مصرف شوند تا تاثیر بیشتری داشته باشند.

غلات و حبوبات: این دسته حاوی پروتئین ها، مواد معدنی و کربوهیدراتها هستند که بسیار مفید هستند و می توانند انرژی زیادی به بدن بدهند و غداهای زیادی می توان با آنها پخت مانند آبگوشت، عدسی، لوبیا و ....

انواع گوشت: گوشت ها سرشار از پروتئین هستند و بسیار مفید و موثر هستند البته باید از انواع مختلف آن استفاده نمود. گوشتها را می توان به سه دسته تقسیم نمود گوشت قرمز، گوشت مرغ و پرندگان و گوشت ماهی ، که همه به نحوی مورد نیاز بدن می باشد اما باید در میزان مصرف انواع گوشت بویژه گوشت قرمز توجه داشته باشیم چون بطور کلی گرچه مواد غذایی مفید و موثر برای بدن هستند اما میزان مصرف روزانه برخی از آنها بسیار مهم است و مصرف بی رویه بعضی از آنها انسان را دچار بیماری میکند.

بجزء مواد غذایی، ما نیاز به آب سالم و هوای پاکیزه نیز داریم. تقریبا هفتاد درصد بدن ما را آب تشکیل داده است بنابراین  تامین آب بدن بسیار اهمیت دارد و هوای سالم حتی از غذا نیز حیاتی تر است چون بدون هوا انسان چند دقیقه ای زنده نخواهد ماند اما بدون آب و غذا چند روز زنده می ماند و باید سعی کنیم در هوای پاک و سالم زندگی کنیم و سعی کنیم به هر نحوی هوای سالم اطراف خودمان را ناسالم و آلوده نکنیم.

 

مصرف دارو در بعضی از بیماری های خاص ضروری است اما به طور کلی باید سعی کنیم از مواد غذایی سالم استفاده کنیم و همین مواد غذایی سالم منجر به درمان و پیشگیری از خیلی از بیماری ها ست. و نباید نقطه تحمل خود را نسبت به بعضی از دارو ها بالا ببریم یعنی همان کاری که در گرفتار شدن به اعتیاد انجام دادیم یعنی رفته رفته از مصرف کم مواد مخدر به یک مصرف کننده با دوز زیاد شدیم. یعنی اگر هم مجبور به استفاده از داروها هستیم باید مقدار و دوز کمی مصرف کنیم چون خیلی از داروها پزشکی نیز اعتیاد آورند مانند قرص های خواب آور و آرام بخش.

در پایان میتوان بیان کرد که استفاده از مواد غذایی مختلف و متنوع ، مصرف به اندازه و حساب شده، مواد غذایی طبیعی و نگهداری درست مواد غذایی میتواند از بروز خیلی از بیماری ها جلوگیری کند. یعنی غذای ما دوای ماست و دوای ما غذای ماست.


با احترام مسافر سعید

 


نوع مطلب :
برچسب ها : سی دی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات